دوره 17، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1398 )                   دوره 17 شماره 2 صفحات 19-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Madadi Ardekani H, Kamkar A. The Evaluation of Relation between Death Anxiety and General Health with Spiritual Well-being in Patients with Cancer in Shiraz City, 2015. CPAP. 2019; 17 (2) :19-30
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1102-fa.html
مددی اردکانی حسین، کامکار علی. بررسی رابطه اضطراب مرگ و سلامت عمومی با سلامت معنوی بیماران مبتلا به سرطان در شهر شیراز 1394. روانشناسی بالینی و شخصیت. 1398; 17 (2) :19-30

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1102-fa.html


چکیده:   (946 مشاهده)

مقدمه: سرطان یک بیماری فلج‌کننده و سخت درمان در جامعه تلقی می شود و فرد متعاقب تشخیص آن دچار اضطراب و افسردگی ناشی از ترس غیر واقعی از مرگ و کاهش انرژی اجتماعی می‌گردد، بطوریکه ضرورت بستری مکرر و نگرانی‌های مداوم برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها، فرد را به سمت و سوی اختلالات روانی می‌کشاند.
روش: این پژوهش از نوع توصیفی- همبستگی است و با هدف تعیین ارتباط بین اضطراب مرگ، سلامت عمومی با سلامت معنوی در بیماران مبتلا به سرطان شهر شیراز در سال 1394 انجام شد. در این پژوهش150 بیمار مبتلا به انواع سرطان بصورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و جهت گردآوری داده‌ها از پرسشنامه مقیاس اضطراب مرگ تمپلر، پرسشنامه سلامت عمومی و پرسشنامه مقیاس سلامت معنوی پولوتزین و الیسون استفاده گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز با استفاده از آزمون‌های ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیری توسط نرم‌افزارآماری «اس. پی. اس. اس.» انجام گرفت.
نتایج: نتایج پژوهش نشان داد که بین اضطراب مرگ و سلامت معنوی، ارتباط معکوس و معنی‌دار وجود دارد. همچنین بین اضطراب مرگ و سلامت عمومی، ارتباط مستقیم و معنی‌دار وجود دارد. بین سلامت عمومی و سلامت معنوی نیز، ارتباط معکوس و معنی‌دار وجود دارد و در خصوص ماتریس‌های همبستگی پیرسون، بین تمامی خرده‌مقیاس‌های سلامت معنوی، سلامت عمومی و اضطراب مرگ رابطه معکوس و معنی‌دار وجود دارد. نتایج دیگر نیز نشان داد که هرچه سلامت معنوی افزایش یابد اضطراب مرگ و ابعاد منفی سلامت عمومی کاهش می‌یابد. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد سلامت معنوی، می‌تواند اضطراب مرگ را پیش‌بینی کند. سلامت معنوی بر اضطراب مرگ تاثیر مثبت دارد و باعث کاهش اضطراب مرگ می‌شود. ابعاد منفی سلامت عمومی، می‌تواند اضطراب مرگ را پیش‌بینی کند. افزایش ابعاد منفی سلامت عمومی بر اضطراب مرگ تاثیر منفی دارد و باعث افزایش اضطراب مرگ می‌شود.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش حاضر، طراحی و تدوین یک برنامه جامع آموزشی و حمایتی با رویکرد معنوی در کنار بقیه ابعاد حمایتی و مراقبتی (جسمی، روانی و اجتماعی) برای بیماران مبتلا به سرطان ضروری می‌باشد.

متن کامل [PDF 666 kb]   (134 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb