دوره 16، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 119-130 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

gharagozloo N, atadokht A, basharpoor S, narimani M. Path analysis of mothers parenting style with components of their personality type(A.B.C.D) and religious orientation. CPAP. 2018; 16 (1) :119-130
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1238-fa.html
قره گوزلو نادیا، عطادخت اکبر، بشرپور سجاد، نریمانی محمد. تحلیل مسیر سبک فرزندپروری مادران با مؤلفه‌های تیپ شخصیتی (A.B.C.D) و جهت‌گیری مذهبی آن‌ها. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1397; 16 (1) :119-130

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1238-fa.html


چکیده:   (1393 مشاهده)

مقدمه: پژوهش حاضر که با هدف بررسی نقش تیپ شخصیتی و جهت‌گیری مذهبی مادران در پیش‌بینی سبک‌های فرزندپروری اجرا شد.
روش: روش پژوهش از نوع مطالعات توصیفی - همبستگی (تحلیل مسیر) بود. برای انجام این پژوهش از بین مادران نوجوانان 18-15 سال ساکن در شهر همدان نمونه‌ای به حجم 100 نفر  با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شد و مادران پرسشنامه تیپ شخصیتی A و B فریدمن و روزنمن (1959)، مقیاس تیپ شخصیتی C راهه و سولومون (1999) و مقیاس تیپ شخصیتی D‏ دنولت(1998)، جهت‌گیری مذهبی آلپورت (1950) و سبک فرزندپروری بامریند (1972) را تکمیل نمودند برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل مسیر مبتنی بر رگرسیون استفاده شد.
نتایج: نتایج نشان داد که تیپ‌های شخصیتی C و D با سبک فرزندپروری استبدادی رابطه مثبت؛ و تیپ شخصیتی D با سبک فرزندپروری قاطع رابطه منفی دارد. همچنین جهت‌گیری مذهبی درونی با سبک فرزندپروری قاطع و جهت‌گیری مذهبی بیرونی با سبک‌های فرزندپروری سهل‌گیر و استبدادی رابطه مثبت دارد و تحلیل مسیر انجام شده نیز نشان داد که جهت گیری مذهبی بیرونی با سبک فرزندپروری سهل‌گیر به طور مستقیم و با سبک فرزندپروری استبدادی به طور غیرمستقیم و از طریق تیپ شخصیتی D به عنوان یک متغیر میانجی رابطه دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که بین مؤلفه‌های تیپ شخصیتی و جهت‌گیری مذهبی وسبک فرزندپروری ارتباط وجود دارد که از نتایج پژوهش می‌توان در راستای پیشگیری از صدمات وارده بر فرزندان که می‌تواند ناشی از انتخاب سبک‌های فرزندپروری نادرست والدین باشد استفاده نمود.

متن کامل [PDF 754 kb]   (351 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb