این مقاله هنوز انتشار نهایی نیافته و در نوبت انتشار است. لذا صرفا چکیده آن قابل دسترسی است.                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (629 مشاهده)

مقدمه: این پژوهش با هدف هنجاریابی نسخه‏ی فارسی مقیاس‏ واکنش‏های والدین به هیجانات مثبت کودکان انجام گردید.
روش: به منظور محاسبه‏ی روایی و اعتبار پرسشنامه‏، با استفاده از روش نمونه‏گیری تصادفی، 15 مهدکودک منطقه 6 تهران انتخاب شد. 400 مادرِ دارای کودک 4 تا 7 سال این مهدکودک‌ها با روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب و این پرسشنامه و نیز پرسشنامه نظم‌جویی شناختی هیجان را تکمیل کردند.
نتایج: در مقیاس واکنش‏های والدین به هیجانات مثبت کودکان اعتبار مقیاس براساس روش‏های همسانی درونی با دامنه‏ی آلفای کرونباخ 73/0 تا 83/0 و اعتبار بازآزمایی (با دامنه‏‌ی همبستگی 92/0 تا 97/0) نشان دهنده‏ی اعتبار بسیار بالای این مقیاس بود. در روایی محتوایی 2 گویه تغییر کرد و در بررسی روایی سازه 4 زیرمقیاس بدست آمد که معادل نسخه اصلی می‌باشد. همچنین، همبستگی نمرات زیر مقیاس‏ها با پرسشنامه‏ی نظم جویی شناختی هیجان معنادار بوده است که بیانگر روایی همگرا و واگرای مطلوب مقیاس است. هنجار پرسشنامه در نمونه ایرانی با استفاده از جداول نمرات استاندارد Z و رتبه درصدی ارایه شده است.
بحث و نتیجه‌گیری: در نهایت می‏توان گفت نسخه‏ی فارسی مقیاس‏ واکنش‏های والدین به هیجانات مثبت کودکان دارای اعتبار و روایی مطلوب در جامعه‏ی ایرانی می‏باشد.

     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb