دوره 16، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 105-118 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Designing and testing a model Psychological Well – Being According to Personality traits with as mediator Ethnic Identitiy at Talesh. CPAP. 2018; 16 (1) :105-118
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1331-fa.html
احمدپور مژگان، برجعلی احمد، اسکندری حسین، فرخی نورعلی. تدوین و آزمون مدل بهزیستی روانشناختی افراد بر اساس مؤلفه‌های شخصیت با واسطه‌گری هویت قومی در تالش. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1397; 16 (1) :105-118

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1331-fa.html


چکیده:   (764 مشاهده)

مقدمه: افراد همواره به دنبال درک این موضوع بوده‌اند که یک زندگی خوب چگونه بدست می‌آید و آن را همراه با بهزیستی و شادی می‌دانند. مفهوم «بهزیستی» به عنوان یک اصطلاح عمومی سلامت روانی در ادبیات روان‌شناسی به کار می‌رود.
 هدف این پژوهش تدوین و آزمون مدل بهزیستی روانشناختی افراد بر اساس مؤلفه‌های شخصیت با واسطه‌گری هویت قومی در تالش می‌باشد.
روش: 300 نفر از افراد تالش واقع در منطقه گیلان در سال 95 زندگی می‌کردند. با روش نمونه گیری در دسترس و با پرسشنامه بهزیستی روانشناختی ریف، پرسشنامه هویت قومی سلگی، نسخه کوتاه شخصیت نئو، مورد آزمون قرار گرفتند. پژوهش حاضر جزء پژوهش‌های توصیفی (غیر آزمایشی) از نوع همبستگی و مدل‌یابی معادلات ساختاری است. داده‌های پژوهش از طریق آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره به بیان دقیق‌تر مدل خطی کلی است و با کمک نرم‌افزار لیزرل 8.5 تجزیه و تحلیل شد.
نتایج: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که مؤلفه‌های شخصیت بر روی بهزیستی روانشناختی در افراد اثرگذار هستند. البته با توجه به ضریب مسیر منفی روان‌رنجوری با بهزیستی روانشناختی، اثرگذاری این دو متغیر بر روی هم به صورت معکوس است. همچنین نتایج نشان داد که متغیر هویت قومی تنها برای مؤلفه وظیفه‌شناسی نقش واسطه‌ای ندارد و برای بقیه مؤلفه‌های شخصیت نقش واسطه‌ای در رابطه با بهزیستی روانشناختی را دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: بنابر نتایج این پژوهش، می‌توان چشم‌انداز روشنی را نسبت به میزان رضایت از زندگی و بهزیستی روانشناختی در میان اقوام ایرانی برای متخصصان ایجاد کرد و برای دست‌یابی به بهزیستی روانشناختی سالم به نوع حمایت اجتماعی و انسجام قومی افراد در گروه توجه ویژه داشت.
 

متن کامل [PDF 727 kb]   (149 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb