دوره 16، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 239-249 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbari M. The Reliability and Validity of Persian version of the Valued Living Questionnaire: based on Acceptance and Commitment approach. CPAP. 2018; 16 (1) :239-249
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1343-fa.html
اکبری مهدی. بررسی اعتبار و پایایی نسخه فارسی پرسشنامه‌ی زندگی ارزشمند: مبتنی بر رویکرد تعهد و پذیرش. روانشناسی بالینی و شخصیت. 1397; 16 (1) :239-249

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1343-fa.html


چکیده:   (2502 مشاهده)

مقدمه: یکی از مفاهیم اصلی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش، مفهوم ارزش­های زندگی افراد است که می­تواند نقش بسزایی در ایجاد ظرفیت انعطاف­پذیری روانشناختی ایفا کند. هدف پژوهش حاضر بررسی ویژگی‌­های روانسنجی نسخه فارسی پرسشنامه زندگی ارزشمند بود.

روش: در یک پژوهش همبستگی - توصیفی،  369 نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه خوارزمی با تکمیل پرسشنامه زندگی ارزشمند، پرسشنامه پذیرش و عمل، مقیاس‌­های افسردگی، اضطراب و استرس در این پژوهش شرکت کردند. اعتبار پرسشنامه زندگی ارزشمند در قالب بررسی اعتبار محتوایی، اعتبار سازه و اعتبار همزمان اندازه­‌گیری شد. برای سنجش پایایی مقیاس نیز از روش محاسبه ضریب همسانی درونی (آلفای کرونباخ) و روش بازآزمایی 4 هفته‌­ای استفاده گردید.

نتایج: نتایج پژوهش نشان داد که پایایی بازآزمایی چهار هفته‌­ای پرسشنامه زندگی ارزشمند برابر با 0.76 و ضریب­ همسانی درونی آن برای کل ابزار 0.80 به دست آمد. اعتبار محتوایی این پرسشنامه نیز بر اساس داوری 5 متخصص مسلط بر رویکرد پذیرش و تعهد بررسی و ضریب توافق کندال برای تمام آیتم­‌های پرسشنامه مورد تأیید قرار گرفت. برای احراز اعتبار سازه، تحلیل عاملی اکتشافی تک عاملی بودن پرسشنامه زندگی ارزشمند را پیشنهاد کرد و این عامل 68 درصد از واریانس کل را تبیین نمود. اعتبار همزمان آن نیز بر اساس ضریب همبستگی نمرات شرکت‌­کننده‌­ها در این ابزار با تمرات آن­ها در زیرمقیاس­‌های پرسشنامه زمینه­‌یابی سلامت، پذیرش و تعهد و مقیاس‌­های افسردگی، اضطراب و استرس بررسی (دامنه بین 0.58 تا 0.87) و مورد تأیید قرار گرفت.

بحث و نتیجه‌­گیری: بر اساس نتایچ پژوهش، نسخه فارسی پرسشنامه زندگی ارزشمند، یک ابزار معتبر و پایا برای سنجش ارزش‌­های افراد در دانشجویان ایرانی می‌باشد و از شرایط لازم برای کاربرد در پژوهش‌­های روانشناختی به‌­ویژه پژوهش‌­های مرتبط با درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش برخوردار است.

متن کامل [PDF 901 kb]   (270 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb