دوره 16، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1397 )                   دوره 16 شماره 2 صفحات 267-282 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shairi M R, Arab Ameri Z, Asghari Moghadam M A, Ghomian S, Saleh Zadeh Z. Designing scenarios related to emotional and sexual jealousy and examining the factor structure and its internal consistency. CPAP. 2019; 16 (2) :267-282
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1465-fa.html
شعیری محمدرضا، عرب‌عامری زینب، اصغری‌ مقدم محمدعلی، قمیان سهیلا، صالح‌زاده زهرا. طراحی مقدماتی سناریوهای مربوط به بی‌وفایی عاطفی و جنسی‌: بررسی ساختار عاملی و همسانی درونی آن. روانشناسی بالینی و شخصیت. 1397; 16 (2) :267-282

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1465-fa.html


چکیده:   (1095 مشاهده)
مقدمه: هدف پژوهش حاضر طراحی سناریوهای مربوط به بی‌وفایی عاطفی و جنسی و تعیین ساختار عاملی و همسانی درونی آن در نمونه‌ای از دانشجویان و کارکنان ایرانی بود.
روش: 104 نفر مرد و 96 نفر زن با میانگین سنی 19 تا 30 با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای انتخاب شدند. پرسش‌نامه محقق‌ساخته و سناریوها از جمله ابزارهای این تحقیق به شمار می‌آیند. برای ساخت و اعتبار‌یابی سناریوها، نخست سناریوهای خارجی مرتبط با الگوهای تحقیق ترجمه شد. در گام دوم با مصاحبه‌ی نمونه‌های عادی و نمونه‌های مراجعه‌کننده برای طلاق، زمینه‌ها و موضوع‌های مرتبط با حسادت در فرهنگ ایرانی مشخص شد. در گام بعدی با کمک چند تن از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سناریوها مورد بازینی و ترمیم قرار گرفتند و در نهایت با اجرای آزمایشی در یک گروه مقدماتی از نمونه‌های مشابه با نمونه‌های اولیه، موضوع‌های مرتبط با حسادت، مجددا مورد نقد و اصلاح قرار گرفتند.
نتایج: در این تحقیق 7 سناریو به دست آمد که در هر سناریو به شکل جداگانه، حسادت عاطفی و جنسی مورد سنجش قرار گرفت و بر اساس الگوی لیکرتی از عدم‌آشفتگی (صفر) تا آشفتگی خیلی زیاد (هفت)، قابل پاسخ‌گویی بودند. یافته‌های تحلیل عامل اکتشافی، دو عامل حسادت جنسی و حسادت عاطفی را نشان داد و یافته‌های تحلیل عاملی تاییدی حاکی از برازندگی مناسب این مدل بود. دامنه‌ی همبستگی‌های سناریوها از 0.15 تا 0.75 متغیر بود که همگی معنادار به دست آمد و حاکی از همسانی درونی مناسب این ابزار بود.
بحث و نتیجه‌گیری: سناریوهای مربوط به بی‌وفایی عاطفی و جنسی از ساختار عاملی و همسانی درونی مناسبی برخوردار است. هرچند زمینه اولیه به کارگیری آن در نمونه‌های ایرانی فراهم شده، اما پژوهش‌های گسترده‌تر باید امکان به کارگیری دقیق‌تر آن را نمایان سازند.
متن کامل [PDF 1002 kb]   (321 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb