این مقاله هنوز انتشار نهایی نیافته و در نوبت انتشار است. لذا صرفا چکیده آن قابل دسترسی است.                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (632 مشاهده)
مقدمه: رضایت زناشویی با استحکام بخشیدن به ارکان خانواده باعث ارتقاء سلامت جامعه می‌شود. بنابراین شناخت عوامل موثر بر رضایت زناشویی حائز اهمیت است. از این رو، هدف از پژوهش حاضر پیش‌بینی رضایت زناشویی بر اساس هیجان‌خواهی و دانش جنسی در متأهلین شهرستان اردکان بود.
روش: این پژوهش به لحاظ هدف، بنیادی و به لحاظ شیوه جمع‌آوری داده‌ها، توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل تمامی متأهلین شهرستان اردکان بود که با استفاده از جدول کرجسی و مورگان و به روش نمونه‌گیری در دسترس تعداد 381 نفر از آن‌ها (205 زن و 176 مرد) به عنوان گروه نمونه انتخاب شدند. جهت گردآوری اطلاعات مورد نیاز، از پرسشنامه رضایت زوجی اینریچ (1989)، مقیاس هیجان‌خواهی زاکرمن (1978)، و پرسشنامه دانش جنسی آن هوپر (1992) استفاده شد. داده‌ها با استفاده از روش همبستگی و رگرسیون چندگانه مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج: یافته‌های حاصل از بررسی رگرسیون نشان داد که هیجان‌خواهی و دانش جنسی نقش معناداری در پیش‌بینی رضایت زناشویی دارند (F=535.85) که از میان این دو متغیر، دانش جنسی با مقدار t=17.3 در سطح 0.001>p بیشترین نقش را در پیش‌بینی رضایت زناشویی ایفا می‌کند.
بحث و نتیجه‌گیری: از نتایج پژوهش این بود که حدود 70 درصد از تغییرات رضایت زناشویی توسط هیجان‌خواهی و دانش جنسی تبیین می‌شود. با توجه به نتایج، می‌توان راهکارهای موثری را در جهت آگاه‌سازی افراد متأهل نسبت به نقش هیجان‌خواهی و دانش جنسی در رضایت زناشویی به کار بست تا از این طریق رضایت زناشویی را در افراد متأهل ارتقاء داد.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb