دوره 17، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1398 )                   دوره 17 شماره 2 صفحات 125-138 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

chiniforoushan F, azadfallah P, farahani H. Psychometric Properties of the Persian Version of the Psychological Adaptation Scale. CPAP. 2019; 17 (2) :125-138
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1563-fa.html
چینی‌فروشان فاطمه، آزادفلاح پرویز، فراهانی حجت‌اله. ویژگی‌های روان‌سنجی نسخه فارسی مقیاس سازش‎یافتگی روان‌شناختی. روانشناسی بالینی و شخصیت. 1398; 17 (2) :125-138

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1563-fa.html


چکیده:   (524 مشاهده)
مقدمه: سازگاری با شرایط بحرانی و ضربه‌های روان‎شناختی یکی از مفاهیمی است که پژوهش‌های فراوانی را به خود جلب کرده است. برخورداری از مقیاسی روا و معتبر برای پژوهش‌هایی که در داخل کشور به این حوزه می‌پردازند، ضرورتی اجتناب‎ناپذیر است. در این پژوهش آماده‎سازی نسخه فارسی مقیاس سازش‎یافتگی روان‎شناختی و ارزیابی ویژگی‎های روان‏سنجی آن مورد نظر قرار گرفته است.
روش: نمونه پژوهش حاضر را 233 نفر از والدین دارای کودک مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم که ساکن تهران بودند تشکیل داده که با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس مورد آزمون قرار گرفتند. نسخه فارسی مقیاس سازش‎یافتگی روان‌شناختی پس از طی مراحل ترجمه - بازترجمه، تنظیم و همراه با پرسشنامه‌های تاب‌آوری و افسردگی، اضطراب و تنیدگی اجرا گردید. برای بررسی روایی مقیاس، به بررسی روایی سازه با روش‌های تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی و روایی همگرا و واگرا از طریق محاسبه همبستگی پیرسون پرداخته شد و برای بررسی اعتبار آن از روش محاسبه‌ی آلفای کرونباخ، تتای ترتیبی و اعتبار مرکب استفاده شد.
نتایج: نتایج تحلیل عاملی اکتشافی حاکی از وجود سه عامل آزمودگی، ژرفانگری و یکپارچگی اجتماعی بود و نتایج تحلیل عاملی تأییدی دلالت بر نیکویی برازش و مطلوب بودن مدل به‌دست‌آمده داشتند. همبستگی‌های معنادار بین عوامل به‌دست‌آمده با مقیاس‌های تاب‌آوری و افسردگی، اضطراب و تنیدگی نیز روایی همگرا و واگرای مقیاس سازش‎یافتگی روان‌شناختی را تأیید می‌کنند. اعتبار مقیاس با استفاده از محاسبه‌ی ضریب آلفای کرونباخ برای کل مقیاس 0.95 و عامل‌های آن در دامنه 0.86 تا 0.94، اعتبار مرکب عوامل در دامنه 0.87 تا 0.93 و تتای ترتیبی کل مقیاس برابر با 0.94 به دست آمد.
بحث و نتیجه‌گیری: به‌طور کلی می‌توان گفت نسخه فارسی مقیاس سازش‎یافتگی روان‌شناختی ساختاری سه عاملی داشته و از روایی و اعتبار لازم برای کاربرد در پژوهش‌های روان‌شناختی با نمونه ایرانی برخوردار است.
 
متن کامل [PDF 929 kb]   (86 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb