این مقاله هنوز انتشار نهایی نیافته و در نوبت انتشار است. لذا صرفا چکیده آن قابل دسترسی است.                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (308 مشاهده)
مقدمه: هدف پژوهش حاضر، بررسی روایی، پایایی و ساختار عاملی پرسشنامه تنظیم رفتاری هیجان در نمونه‌ای از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم بود.
روش: روش پژوهش حاضر از نوع پیمایشی و اعتبارسنجی بود. نمونه‌ای با تعداد 508 نفر دانش‌آموز دبیرستانی از بین دانش‌آموزان شهر ارومیه به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند و بعد از ترجمه، اجرای مقدماتی و رفع مشکلات به پرسشنامه پاسخ دادند. جهت محاسبه روایی همگرا و تشخیصی از مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس و مقیاس بهزیستی روان‌شناختی ریف استفاده شد. روایی سازه از طریق تحلیل عاملی اکتشافی به روش تحلیل مؤلفه‌های اصلی با چرخش واریماکس و تحلیل عاملی تأییدی به روش بیشینه درست‌نمایی موردبررسی قرار گرفت. پایایی به کمک روش آلفای کرونباخ و بازآزمایی و تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزارهای «اس. پی. اس. اس.» نسخه 25 و لیزرل نسخه 8/8 انجام شد.
نتایج: نتایج تحلیل عاملی اکتشافی، پنج عامل را استخراج کرد که روی‌هم‌رفته 0.65 واریانس کل سؤالات را تبیین نمود و تحلیل عاملی تأییدی نیز از ساختار پنج عاملی مقیاس تنظیم رفتاری هیجان در نمونه به کار گرفته‌شده حمایت می‌کند. ضریب آلفای کرونباخ برای زیر مقیاس‌های تلاش برای پرت کردن حواس، کناره‌گیری، برخورد فعالانه، جلب حمایت اجتماعی و نادیده گرفتن به ترتیب 0.75، 0.84، 0.82، 0.81 و 0.78 و برای کل پرسشنامه 0.74 برآورد شد و ضریب باز آزمایی برای کل پرسشنامه 0.82 به دست آمد. همچنین ضرایب همبستگی نشان‌دهنده روایی همگرا و تشخیصی مطلوب پرسشنامه بود.
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها، پرسشنامه تنظیم رفتاری هیجان در دانش‌آموزان مقطع دوم متوسطه از ویژگی‌های روان‌سنجی مناسبی برخوردار است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb