این مقاله هنوز انتشار نهایی نیافته و در نوبت انتشار است. لذا صرفا چکیده آن قابل دسترسی است.                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (77 مشاهده)
مقدمه: الگوی حالت کامل سلامت روان با استفاده از دو الگوی پزشکی و توانمندی‌ها، میزان سلامت روان افراد را بر اساس شدت علائم بیماری و نشانه‌های بهزیستی ارزیابی می‌کند. هدف مطالعه حاضر بررسی ویژگی‌های روانسنجی (پایایی و روایی) فرم کوتاه سلامت روان کامل و ارائه شواهد تجربی برای استفاده از نمره کل این مقیاس بود.
روش: این پژوهش یک مطالعه توصیفی - تحلیلی از نوع اعتبارسنجی بود. نمونه شامل ۶۰۰ نفر از دانشجو معلمان شهر تهران بودند که با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و مقیاس سلامت روان کامل، مقیاس بهزیستی روانشناختی و سیاهه افسردگی بک - ۲ را تکمیل کردند.
نتایج: نتایج تحلیل عاملی اکتشافی وجود سه عامل را احراز کرد که در مجموع 61.787 درصد از واریانس کل مقیاس را تبیین می‌کنند. نتایج تحلیل عاملی تاییدی علاوه بر تایید نتایج حاصل از تحلیل عاملی اکتشافی، نشان داد که از میان الگوهای رقیب، الگوی بی‌فاکتور بهتر از سایر الگوها ساختار عاملی مقیاس را نشان می‌دهد و الگوی بی‌فاکتور به عنوان شاهد تجربی برای استفاده از نمره کل مقیاس پیشنهاد شد. پایایی مقیاس با دو روش آلفای کرونباخ و بازآزمایی به ترتیب 0.84 و 0.82 به دست آمدند.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان دادند که این مقیاس دارای ویژگی‌های روانسنجی مناسبی در گروه غیربالینی برخوردار است و می‌توان از نمره کل مقیاس نیز استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb