دوره 15، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 113-126 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Michaeli Manee F, salehi M, Ahmadi Khouie S. The dark Triad of personality in convict and non-convicts: Narcissism, Machiavellianism and Psychopathy. CPAP. 2017; 15 (1) :113-126
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-917-fa.html
میکائیلی منیع فرزانه، صالحی مجتبی، احمدی خویی شاهپور. سه‌گانه تاریک شخصیت در افراد مجرم و غیر مجرم: خودشیفتگی، ماکیاولیسم و جامعه‌ستیزی. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1396; 15 (1) :113-126

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-917-fa.html


چکیده:   (4175 مشاهده)

مقدمه: از بین شخصیت‌های آزارنده و در عین حال غیر بیمار گون در حوزه روان‌شناسی می‌توان به سه‌گانه تاریک شخصیت (خودشیفتگی، ماکیاولیسم و جامعه‌ستیزی) اشاره کرد. هدف پژوهش حاضر در گام نخست معرفی موضوع سه‌گانه تاریک شخصیت به جامعه علمی روان‌شناسی و در گام دوم بررسی و مقایسه این صفات در افراد مجرم و غیرمجرم است.
روش: روش تحقیق از نوع علی-مقایسه ای بود. مطالعه روی 85 نفر از زندانیان مرد زندان شهر ارومیه و 85 نفر از افراد غیرمجرم از جمعیت عمومی ارومیه انجام شد. شرکت‌کنندگان بر اساس ویژگی‌های جمعیت‌شناختی با هم همتا شدند. پرسشنامه محقق ساخته برای اطلاعات جمعیت‌شناختی، پرسشنامه شخصیت خودشیفته، پرسشنامه شخصیت ماکیاولیسم، مقیاس خودگزارشی پسیکوپاتی نسخه سوم، ابزارهای مورد استفاده در این پژوهش بودند. داده‌ها با استفاده از روش تحلیل واریانس چندمتغیره مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
نتایج: تحلیل داده‌ها نشان داد که تفاوت دو گروه در ویژگی‌های شخصیتی خودشیفتگی و ضد اجتماعی در سطح p<0.01 و در صفت ماکیاولیسم در سطح p<0.05 معنی‌دار است. بزرگ‌ترین تفاوت به ویژگی خودشیفتگی مربوط می‌شود (p<0.001).

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که دو گروه در سه‌گانه تاریک شخصیتی با هم تفاوت معنی‌داری دارند. ازاین‌رو، شاید بتوان نتیجه گرفت در گروه مجرم سطح صفات آزارنده اجتماعی (سه‌گانه تاریک) بالاتر از گروه مجرم است. با توجه به محدودیت شرکت‌کنندگان این مطالعه، پیشنهاد می‌شود تحقیق در گروه‌های بزرگ‌تر و نمونه زنان و در بافت‌های مختلف با جداسازی انواع جرائم صورت بگیرد.

متن کامل [PDF 939 kb]   (1254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb