دوره 2، شماره 12 - ( بهار و تابستان 1394 )                   جلد 2 شماره 12 صفحات 121-132 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khazaei F, Shairi M R, Atri Fard M, Jalali M R, Heidari Nasab L. Social Phobia Questionnaire in Adolescents: Exploratory and Confirmatory Factor Structure. CPAP. 2015; 2 (12) :121-132
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-928-fa.html
خزایی فاطمه، شعیری محمدرضا، عطری فرد مهدیه، جلالی محمدرضا، حیدری نسب لیلا. پرسشنامۀ هراس اجتماعی در نوجوانان: ساختار عاملی اکتشافی و تأییدی. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1394; 2 (12) :121-132

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-928-fa.html


چکیده:   (1059 مشاهده)

هدف اساسی پژوهش حاضر، تعیین ساختار عاملی «مقیاس هراس اجتماعی» (SPIN) در نمونه غیربالینی از نوجوانان ایرانی است. بدین منظور، در ابتدا، با اجرای مقیاس بر روی 311 دانش آموز دختر و پسر مقطع تحصیلی دوم و سوم دبیرستان، که به شیوۀ نمونه‌برداری خوشه‏‌ای از پنج منطقه جنوب، شمال، شرق، غرب، و مرکز تهران انتخاب شده بودند، ساختار عاملی این ابزار با استفاده از تحلیل عامل اکتشافی بررسی گردید.

در این مطالعه SPIN در قالب 4 عامل مفهوم‌سازی شد: ترس و اجتناب از انتقاد و خجالت کشیدن؛ ترس از بروز نشانه‏‌های جسمی در موقعیت‏‌های تعاملی؛ ترس و اجتناب از غریبه‏‌ها و مراجع  قدرت؛ و ترس و اجتناب از گردهمایی‏‌ها و مرکز توجه‌ بودن. در ادامه به منظور وارسی ساختار مذکور از روش تحلیل عامل تأییدی استفاده شد.

نتایج بیانگر برازش مطلوب ساختارهای 3 ، 4 و 5 عاملی بودند. ضمن این که شاخص­‌های مدل 4 عاملی حاصل از تحلیل اکتشافی مطالعه حاضر، مطلوبیت بیشتری داشت. همچنین وارسی پایایی با استفاده از روش آلفای کرونباخ، بیانگر پایایی مناسب مدل 4 عاملی و بررسی پایایی با استفاده از میانگین همبستگی بین آیتم­‌ها، نشان‌دهنده پایایی مناسب هر سه مدل 3، 4 و 5 عاملی بود. در مجموع نتایج مطالعۀ کنونی شواهدی برای صحت ساختار عاملی SPIN در نوجوانان ایرانی ارائه می دهند.

متن کامل [PDF 269 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb