دوره 15، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 145-156 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

tajik H, tale pasand S, rahimian bogar E. Relationship Between Impulsivity, Perceived Stress and Happiness With Internet Addiction in Iran 15 to 28-year-old Facebook user. CPAP. 2017; 15 (1) :145-156
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-987-fa.html
تاجیک حسین، طالع پسند سیاش، رحیمیان بوگر اسحق. رابطه ساده و چندگانه تکانشگری، استرس ادراک‌شده و شادکامی با اعتیاد به اینترنت در کاربران ایرانی 15 تا 28 ساله فیس‌بوک. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1396; 15 (1) :145-156

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-987-fa.html


چکیده:   (1997 مشاهده)

مقدمه: هدف این پژوهش کشف رابطه ساده و چندگانه عوامل تکانشگری، استرس ادراک‌شده و شادکامی در پیش‌بینی اعتیاد به اینترنت در کاربران نوجوان و جوان ایرانی بود.
روش: طرح مطالعه حاضر از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش کلیه کاربران نوجوان و جوان (دامنه سنی 15 تا 28 سال) اینترنت در ایران که در بازه‌ی زمانی (آبان تا آذرماه 93) در شبکه اجتماعی فیس‌بوک فعالیت می‌کردند. شرکت‌کنندگان 478 نفر از کاربران بودند که به‌صورت داوطلبانه پرسشنامه‌های اعتیاد به اینترنت یانگ، ‌تکانشگری بارات، استرس ادراک‌شده کوهن و شادکامی آکسفورد را تکمیل نمودند. داده‌ها با مدل رگرسیون چندگانه تحلیل شد.
نتایج: یافته‌ها نشان داد در بعد تکانشگری،‌ خرده مقیاس حرکتی و ‌خرده مقیاس بی‌برنامگی با اعتیاد به اینترنت رابطه مثبت و معنادار داشتند، اما خرده مقیاس شناختی تکانشگری، رابطه معناداری با اعتیاد به اینترنت نداشت. استرس ادراک‌شده رابطه‌ای مثبت و شادکامی رابطه منفی و معنادار با اعتیاد به اینترنت داشتند. در یک مدل پیش‌بین، صرفاً خرده مقیاس‌های حرکتی و بی‌برنامگی، استرس ادراک‌شده و شادکامی توانستند اعتیاد به اینترنت را به‌طور معنادار پیش‌بینی کنند.
بحث و نتیجه‌گیری: نتیجه آنکه بی‌برنامگی و استرس بالا وقتی با شادکامی پایین همراه باشند، اعتیاد به اینترنت را به دنبال خواهند داشت. تلویحات نظری و کاربردی یافته‌ها مورد بحث قرار گرفت.

متن کامل [PDF 766 kb]   (302 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb