دوره 15، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 137-143 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aguilar-Vafaie M, rasoolzadeh tabatabaei K, ebrahimi jamarani M. The Mediation Role Of Family Hardiness in the Relationship Between Family Problem Solving Communication and Family Well-being.. CPAP. 2017; 15 (1) :137-143
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-991-fa.html
آگیلار-وفایی ماریا ای.، رسول‌زاده طباطبایی کاظم، ابراهیمی جمارانی محیا. نقش میانجی‌گری نستوهی خانواده در رابطه با الگوی ارتباطی خانواده در راستای حل مسئله و به زیستی خانواده. روانشناسی بالینی و شخصیت-دانشور رفتار سابق-. 1396; 15 (1) :137-143

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-991-fa.html


چکیده:   (2057 مشاهده)

مقدمه: بر اساس مدل تاب‌آوری در تنیدگی، سازگاری و انطباق خانواده چهار حوزه‌ی مهم در زندگی وجود دارند که تنیدگی در آن‌ها وارد می‌شود و بنابراین حفظ تعادل و هماهنگی در این حوزه‌ها در راستای رسیدن به انطباق بسیار مهم است. یکی از این حوزه‌ها، به زیستی می‌باشد. اگرچه پژوهش‌های بسیاری به بررسی متغیرهای تأثیرگذار بر به زیستی فردی پرداخته‌اند اما یافته‌های پژوهش حاضر نشان می‌دهد که متغیرهایی در سطح خانواده می‌توانند تأثیر عمیقی بر به زیستی فردی داشته باشند. الگوی ارتباطی خانواده در راستای حل مسئله و نستوهی خانواده متغیرهایی هستند که در این پژوهش به‌عنوان عوامل مؤثر بر به زیستی اعضای خانواده مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب هدف پژوهش حاضر بررسی این سؤال است که آیا نستوهی خانواده در رابطه‌ی بین الگوی ارتباطی خانواده در راستای حل مسئله و به زیستی خانواده نقش میانجی‌گری دارد؟
روش: این پژوهش از نوع مطالعات همبستگی است. جامعه‌ی آماری شامل دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی شهر تهران بود که از میان آن‌ها 389 نفر نمونه به روش نمونه‌گیری تصادفی چندمرحله‌ای انتخاب و از نظر الگوی ارتباطی خانواده در راستای حل مسئله، نستوهی خانواده و به زیستی خانواده مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی و تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج: نشان داد که نستوهی خانواده در رابطه‌ی بین الگوی ارتباطی خانواده در راستای حل مسئله و به زیستی خانواده نقش میانجی‌گری دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: بدین ترتیب الگوی ارتباطی حمایتی که الگوی مثبت و مؤثر خانواده در راستای حل مسئله است، یکی از ویژگی‌های خانواده‌ی نستوه است که در نهایت منجر به افزایش سطح به زیستی تجربه شده توسط اعضای خانواده می‌شود.

متن کامل [PDF 865 kb]   (169 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb