دوره 17، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1398 )                   دوره 17 شماره 1 صفحات 11-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

elahi T, bamdadi sibani M, shirmohammadi F. Social- emotional loneliness in extroverts and introverts with due attention to the role of perceived social support. CPAP. 2019; 17 (1) :11-21
URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1309-fa.html
الهی طاهره، بامدادی سیبنی محمد، شیرمحمدی فاطمه. احساس تنهایی اجتماعی ـ عاطفی در شخصیت‌های برونگرا و درونگرا با توجه به نقش انواع حمایت اجتماعی ادراک شده. روانشناسی بالینی و شخصیت. 1398; 17 (1) :11-21

URL: http://cpap.shahed.ac.ir/article-1-1309-fa.html


چکیده:   (2104 مشاهده)

مقدمه: ویژگی‌های شخصیتی ازجمله عوامل موثر در تفاوت‌های فردی اشخاص است که می‌تواند نقش مهمی درجلب حمایت از دیگران و یا احساس تنها بودن آنها ایفا کند. هدف از پژوهش حاضر بررسی احساس تنهایی اجتماعی ـ عاطفی در شخصیت‌های برونگرا و درونگرا باتوجه به نقش انواع حمایت اجتماعی ادراک‌شده بود.
روش: تحقیق حاضر به روش روش علّی – مقایسه‌ای برروی دانشجویان دانشگاه زنجان انجام شد. تعداد 200 دانشجو به صورت هدفمند و با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و با پرسشنامه شخصیتی آیزنک آزمون شدند. 89 نفر انتهای  پیوستار درونگرایی - برونگرایی (45 زن و 44 مرد) انتخاب و پرسشنامه‌های حمایت اجتماعی ادراک‌شده و احساس تنهایی اجتماعی - عاطفی را تکمیل کردند.
نتایج: تحلیل داده‌ها از طریق تحلیل واریانس چندمتغیری نشان داد برونگرایان حمایت اجتماعی ادراک‌شده بیشتر و تنهایی اجتماعی - عاطفی کمتری را گزارش کردند. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که تنها در احساس تنهایی عاطفی متغیرهای پیش‌بین دو گروه متفاوت بود. حمایت اجتماعی ادراک‌شده از اشخاص مهم در برونگرایان و حمایت اجتماعی ادراک‌شده دوستان در درونگرایان پیش‌بین‌های معنادار احساس تنهایی عاطفی بودند. در خرده‌مقیاس‌های احساس تنهایی اجتماعی و خانوادگی در هر دو گروه به ترتیب حمایت اجتماعی ادراک‌شده دوستان و خانواده نقش معناداری داشتند. 
بحث و نتیجه‌گیری: ارتباط با خانواده، دوستان و دیگر اشخاص مهم برای احساس سلامت افراد ضروری است و فقدان یا کمبود حمایت‌های اجتماعی، منجر به احساس تنهایی خواهد شد. همه انسان‌ها در شرایط مختلف ممکن است احساس تنهایی را تجربه کنند اما به سبب تفاوت در نوع و میزان تعاملات، شدت و نوع آن در درونگرایان و برونگرایان متفاوت است. از این رو توصیه می‌شود هم افراد درونگرا و هم افراد برونگرا روش‌های مناسب برقراری رابطه و جلب حمایت اجتماعی را متناسب با ویژگی‌های شخصیتی‌شان آموزش ببینند تا از احساس تنهایی آن‌ها جلوگیری شود.

متن کامل [PDF 909 kb]   (349 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی روانشناسی بالینی و شخصیت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Scientific Journal of Clinical Psychology & Personality

Designed & Developed by : Yektaweb